Po raz pierwszy Węgry uczestniczą w Pikniku Krakowskim w ramach Pikniku Węgierskiego, który odbędzie się w Parku Decjusza 12 sierpnia. To wydarzenie jest wynikiem współpracy Miasta Krakowa i Miasta Nyíregyháza, którą wspiera i koordynuje Konsulat Generalny Węgier w Krakowie. Z okazji Pikniku Węgierskiego chcemy przybliżyć mieszkańcom Krakowa, a przede wszystkim dzieciom, kulturę Węgier, węgierskie tańce ludowe, muzykę i zwyczaje Bratanków oraz język węgierski. Można będzie także skosztować węgierskich smakołyków i nauczyć się tańczyć ludowe tańce węgierskie. Przybywajcie tłumnie, bo atrakcji będzie w bród!
W programie Pikniku Węgierskiego:
11:30, 13:00, 14:30 kurs tańca z członkami Zespołu oraz z Veroniką Illés
10.00 – 17.00 zabawy „drewniane”
10:30, 12:00, 15:00 nauka języka węgierskiego, czytanie bajek
10.00 – 17.00 tworzenie flagi Węgier
10.00 – 17.00 quiz i prezentacja miasta Nyíregyháza
1:00, 12:30, 14:00 pokaz tańca Zespołu Tańca Ludowego „Szabolcs” z Nyíregyházy
***
Zespół Tańca Ludowego „Szabolcs” od 1964 roku aktywnie angażuje się w zachowanie węgierskich tradycji ludowych na najwyższym poziomie. Od 1968 roku zespół regularnie uczestniczy w krajowych jak również zagranicznych festiwalach, między innymi – we Francji, Belgii, Holandii, Anglii, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, Polsce, Zakarpaciu, Transylwanii, Włoszech, Hiszpanii. Ich sukcesy i praca zawodowa zostały uhonorowane licznymi nagrodami również za granicą. Celem zespołu jest między innymi promowanie działalności kulturalnej i dziedzictwa kulturowego. Dlatego starają się pielęgnować utrzymanie i zachowanie kultury i tradycji ludowej Wegier, w szczególności poprzez wyeksponowanie tych tradycyjnych wartości we współczesnym, codziennym życiu kulturalnym.
***
Ludowe zabawki drewniane
Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. Móricz Zsigmond oprócz popularyzacji czytania i wartości kulturalnych uważa za bardzo ważne zachowanie tradycji ludowych, kultury ludowej. W tym interesie w roku 2016 zdobyliśmy kilka ludowych zabawek z drewna od producenta poza wojewódzkiego, które cieszą się sukcesem w małych osadach, na imprezach plenerowych, na różnych uroczystościach.
Tradycyjne, ludowe gry zapewniają rozrywkę dla wszystkich grup wiekowych. Mali i dorośli, bawiąc się drewnianymi zabawkami ludowymi, nie tylko czują się dobrze, ale zapoznając się ze sposobem ich użytkowania mogą odświeżyć stare węgierskie zabawki o bogatej tradycji, dziedzictwo ich dziadków.
Celem naszym jest zapoznanie ze starymi węgierskimi tradycjami, kultury i zwyczajami nie tylko przy pomocy książek, lecz także w formie gier, wznowienie i przemycenie do świadomości ludzi, i sprawienie pozytywnych wrażeń na młodzieży i osobach dorosłych dzisiejszego, pędzącego skomputeryzowanego świata.